07.06.2023

Oyunla Eğitim Projesinde Eğlenerek Öğrendiler

Düzce İl Müftülüğü’nce Doğu Marmara Kalkınma Ajansına hazırlanan proje kapsamındaki kursiyerler eğitim esnasında hem eğlendiler hem de öğrendiler.

10. yılını kutladığımız 4-6 Yaş Kur’an Kursu öğrencilerinin dini, ahlaki değerler doğrultusunda nitelikli bin nesil yetişmesinde büyük fedakarlık ve emek sergileyen Kur’an kursu öğreticileri eğitim almaya devam etmektedir. Sürekli değişen toplumda eğitim yöntem ve teknikleri de gelişmekte olup buna ayak uydurmak ve yeni yöntem ve metotlardan geri kalmamak için Düzce Müftülüğü “Çocuklarımız İçin Oyunla Terapi” başlıklı bir proje hazırladı.

Düzce Eğitim Uzmanı Necmettin Kuzu’nun koordinatörlüğünde yürütülen proje; 4-6 yaş öğrenci yaklaşımına ilişkin talebelerin güçlü ve zayıf yanları kavram yanılgıları hocaların kullandığı öğretim yöntem ve tekniklerinin geliştirilmesi amacıyla 29 kişinin katılımına yönelik planlandı.

İmdata Akademi organizasyonunda Eğitimci Gülsüm Ferda Güzelhan’ın eğitimciliğinde üç gün devam eden eğitim kapsamında; Oyunun Tarihi, Terapide Kullanımı, Yönlendirilmiş ve Yönlendirilmemiş Oyun Terapisinin Tanımları, İşlevleri, Oyun Terapisine Giden Sürecin Temelleri ve Nitelikleri, Vaka Formülasyonuna Uygun Terapi Biçiminin Seçimi, Ekollere Göre Oyun Terapileri ve Nitelikleri, Ortamın Nitelikleri, Oyuncaklar ve İşlevleri, Ortamın Nitelikleri, Oyuncaklar ve İşlevleri konularında bilgilendirici ve eğlendirici seminer düzenlendi.

Programın kapanışında kursiyerlere sertifika verilirken kendilerini geliştirmeye yönelik hazırlanan bu eğitim projesinin çok faydalı olduğunu, bu eğitimin tüm personele yönelik tekrarlanması gerektiğini söyledi. Eğitimci Gülsüm Ferda Güzelhan daha önce 4-6 yaş Kur’an kursu ve öğreticileri hakkında hiçbir bilgisinin olmadığını bu eğitim sayesinde bilgi sahibi olduğunun bundan da çok memnun olduğunu ifade ederken Düzce İl Müftü Vekili Talha Demirkaya projenin çıktılarının öğrencilerimize fayda olarak döneceğine inandığını söyledi.